Rolex Fastnet Race

Cowes | Fastnet Rock | Plymouth

Fujimo start 3.08.2019 13h45m | na mecie 7.08.2019 08h23m09s | trasa w czasie 3dni 18h38m09s
IRC 1 poz. 49 (62); To Win 27,3% | IRC Overall: poz. 231 (334); To Win 30,2%

Rolex Fastnet Race to żeglarski wyścig rozgrywany co dwa lata od roku 1925. Jego trasa liczy 608 mil morskich i prowadzi z Cowes na wyspie Wight do Plymouth z okrążeniem latarni morskiej Fastnet Rock pod Irlandią. Obok regat Sydney-Hobart zaliczany jest do najtrudniejszych i najważniejszych zawodów morskich na świecie. W tym roku w rywalizacji uczestniczyło ponad 400 jachtów, w tym pięć jachtów z polskimi załogami.

„Ambersail II” (VOR 65) jacht litewski gdzie częścią załogi byli Polacy a jednym ze skipperów Przemysław Tarnacki, zajął w klasyfikacji IRC Overall 44 miejsce, w czasie 2dni 02h 39m 51s.

Jacht „Sailing Poland” (VOR 65, ex-MAPFRE) z Polską banderą, skipperem Maciejem Marczewskim i w większości z polską załogą, dopłynął do mety w czasie 2dni 05h 06m 22s. W IRC Overall sklasyfikowany został na 54 miejscu.

Jacht „One Way” (Sun Fast 3600) z Januszem Madejem i Tomem Dolanem zajął 48 miejsce w IRC Overall i 6 miejsce wśród załóg dwuosobowych, trasę pokonali w czasie 3d 10g 10m 30s.

Jacht „Fujimo” (Reichel Pugh 50) pod banderą USA ale w pełni polską załogą, sternikiem Tomaszem Kosą Kosobuckim przepłynął trasę w czasie 3dni 18h 38m 09s zajmując 231 miejsce w klasyfikacji IRC Overall. W klasyfikacji IRC 1 sklasyfikowany na 49 (62) miejscu.

Jacht „Polished Manx II” (First 40.7) z Wyspy Man z Kubą Szymańskim zajął 259 miejsce w IRC Overall, a trasę wyścigu pokonał w czasie 4dni 16h 07m 52s.

Najszybszym jachtem tegorocznego Rolex Fastnet Race jest trimaran „Maxi Edmond De Rothschild” dowodzony przez Francka Cammasa i Charlesa Caudreliera, trasę przepłynęli w czasie jednego dnia, 4 godzin i 2 minut.
Fastnet Challenge Cup za zwycięstwo z uwzględnieniem przelicznika IRC wywalczył amerykański jacht „Wizard” (Volvo Open 70) skipper Charlie Enright.