Navipedia rejsy: siedem dni na Adriatyku, Chorwacja ... wyspy Dalmacji: Ugljan, Pag, Losinj, Ist

Siedem dni na Adriatyku, Chorwacja ...

Wyspy Dalmacji: Ugljan, Pag, Losinj, Ist.

Adriatyk jest piękny we wrześniu, temperatura 26°C, ciepło, nie gorąco! Potrafi też dobrze przywiać, przez dwa dni wiało 7-8°B, w porywach do 45Mm/h, ale tu już byliśmy mocno przywiązani do nabrzeża na wyspie Ist.

Na Adriatyku przy tak silnym wietrze żeglowanie jest przyjemne. Ciepły wiatr, ciepłe bryzgi morza, ciepły deszcz. Wystarczy założyć na siebie coś przeciwdeszczowego i frajda cały dzień, dla mnie, bo wiadomo nie każdemu pasują takie warunki, a jak zauważyłem większość przyjeżdża tam po spokojny jachting, zresztą czarterowane jachty Bavarie pozostawiają wiele do życzenia, nie są przystosowane żeglugi w trudnych warunkach. Ale więcej przykrości o Bavariach na końcu, teraz trochę wspomnień - zdjęć.
Zadar o zachodzie słońca

Okolice Zadaru

Marina Sukosan

Na morzu

Na morzu

Na morzu

Gdzieś na morzu

Port Maly Losinj, wyspa Losinj

Port Maly Losinj, wyspa Losinj

Na morzu

Na morzu

Na morzu

Wyspa Ist

Wyspa Ist

Wyspa Ist

Jedyna normalna droga na wyspie Ist

Najwyższy punkt wyspy Ist

Kościółek na górze wyspy

Adriatyk

Łańcuch wysp na Adriatyku

Widok na otwarte morze

Nasz jacht w dole

Kosiraca, wyspa Ist

Kosiraca, Ist

Kosiraca, Ist

Przystań na jednej z wysp

Gdzieś na morzu

Główki portu Zadar

Most w Zadarze

Nabrzeże, Zadar

Okolice Zadaru

Na kotwicy o świcie, Prolaz Zdrelac

Hurtowa wypożyczalnia jachtów, Sukosan

Żeglowaliśmy na jachcie Bavaria 44, jacht luksusowy jeśli się stoi w porcie albo pływa po płaskim morzu przy wietrze do 2-3°B, ale w warunkach normalnych 5-6°B już nie jest tak luksusowo, a zapomnieć można o dłuższej żegludze w trudnych warunkach (ciągłe awarie), wyposażenie nawigacyjne - tragedia!
Ktoś wyczytał z umowy, że przy wietrze 6°B jacht powinien stać w porcie. Mam nadzieję, że przy czarterowaniu innych jednostek nie ma takich granic.

Zdaję sobie sprawę, że większość turystów do Chorwacji jedzie po to, by Martini na pokładzie nie było aż nadto wstrząśnięte, a tylko lekko zmieszane. Ale jeśli ktoś wybiera się na Adriatyk pożeglować i to nie tylko wzdłuż wybrzeża chorwackiego ale dalej (np. Włochy) radzę wyczarterować inny jacht.