Navipedia: światła sygnalizacji wzrokowej statków morskich

Światła statków

Światła sygnalizacji wzrokowej statków morskich

Każdy statek na morzu jest odpowiednio w nocy oświetlony. Po układzie świateł można określić co to jest za statek, kuter czy holownik, a przede wszystkim w jakim kierunku płynie.

Oświetlenie pozycyjne statków morskich jest określone w Międzynarodowych Przepisach o Zapobieganiu Zderzeniom na Morzu. Światła pozycyjne statków są bardzo zróżnicowane i zależnie od typu jednostki pływającej lub ich zespołu, wielkości - czyli długości i szerokości jednostki pływającej lub ich zespołu, oraz czynności jakie dana jednostka lub zespół wykonują.
Światła pozycyjne występują w kolorach: białe (ciągłe), zielone (ciągłe), czerwone (ciągłe), żółte (ciągłe lub migające), niebieskie (migające) - tylko na śródlądziu.

Na rysunku powyżej pokazano sektory świecenia świateł statków morskich:

System sektorowego rozmieszczenia świateł na jednostce pływającej umożliwia identyfikację z dużej odległości nie tylko pozycji statku, ale również przybliżonego kierunku poruszania się statku oraz możliwej odległości od danej jednostki (przepisy określają jaka powinna być widoczność poszczególnych świateł zależnie od umieszczenia światła).

Chcąc dobrze rozpoznawać w nocy rodzaje statków, oprócz oczywiście kierunków ich poruszania się, warto zapamiętać kilka grup świateł, by przy późniejszym określaniu statku nie mylić ich z innymi światłami. Światła te występują zawsze razem ze sobą i są widoczne dookoła widnokręgu. Na białym tle znajdują się znaki dzienne.                             


Przejdź do ćwiczeń rozpoznawania świateł statków morskich.
Ćwiczenia: światła statków morskichStatki mechaniczne w drodze  |   Statki pchające i pchane  |   Statki holujące i holowane

Statki holujące i holowane - inne  |   Statki na kotwicy lub mieliźnie  |   Statki ograniczone swym zanurzeniem

Statki o ograniczonej zdolności manewrowej  |   Statki nie odpowiadające za swoje ruchy  |   Statki rybackie trałujace

Statki rybackie inne niż trałujące  |   Statki pełniące służbę pilotową  |   Statki inne